Cyklotrasa Velešín - Roudné
Z náměstí projedeme část proslulé římovské pašijové cesty, která přidá našemu putování další, duchovní rozměr. Kdo chce, může ji projet celou a pokračovat až poté.
Barokní křížová cesta o 25 zastaveních vede ze severozápadní části Římova severním směrem, obchází vrch Cedron, jde souběžně s řekou Malší a vystoupá zpět k obci na její jihovýchodní okraj. Iniciátorem založení poutního místa s Loretánskou kaplí byl od roku 1658 českokrumlovský jezuitský lékárník Jan Gurre.
Dále se napojíme na hlavní cestu do Českých Budějovic a přes Hamr, kde je možné se u kempu vykoupat v Malši, zamíříme na Doudleby, jejichž jméno nese i jedna planetka objevená v roce 1980. Výšku ztratíme ve Straňanech, jež jsou částí Doudleb, sjezdem až k Malši. Během takzvané druhé vlny slovanského osidlování Čech, po přesunu kmenů z Panonie, se na přelomu 8. a 9. století střediskem těchto Doudlebů (prapředků Jihočechů) stává místo, na kterém se ocitáme. Za Čapkovým mostem si lze 200 metrů zajet k farnímu kostelu sv. Vincence, sousoší Piety nebo kapli sv. Barbory, do míst, kde stávalo od 10. století přemyslovské hradiště. Níže po proudu nás čeká ještě Biaggiho lávka, na jejíž opravu přispěl motocyklový závodník Max Biaggi.
Příjemným meandrem Malše, zastavěným množstvím chat, dojedeme k mostu. Jedná se o „rechle“ - unikátní technické zařízení využívané od roku 1895, v době plavení dřeva k zadržování volně plovoucích polen.
Přes most i pěšinou nad Plav musíme kola potlačit až na vyhlídku k soše sv. Jana Nepomuckého. Odtud už prudce sjedeme do Plavu. Závěrečných 4,5 kilometrů je již bez převýšení. Ve Vidově si lze na závěr projet naučnou stezku Krajina proměn, zastavit se na zasloužený oběd a potom se už držet jen u řeky Malše. Přejedeme most a dostaneme se do Roudného. Jsme fakticky na kraji města České Budějovice a stejně, jako na začátku ve Srubci, máme několik možností, jak se dostat do centra. Nabízí se například cyklostezka č. 1018.